06

Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostało trzech naukowców – dr Jacques Dubochet (profesor Uniwersytetu w Lozannie, Szwajcaria), dr Joachim Frank (profesor Columbia University, USA) oraz dr Richard Henderson ( MRC, Laboratorium Biologii Molekularnej, Wielka Brytania) za osiągnięcia w rozwoju kriogenicznych badań elektronomikroskopowych (Cryo-EM).

Po raz pierwszy ta specjalna technika mikroskopii elektronowej zwróciła na siebie uwagę jedynie wąskiej  społeczności naukowej w roku 2003, kiedy to nagrodą Nobla w dziedzinie chemii wyróżniony został dr Peter Agre, za odkrycie  integralnych białek błonowych (akwaporyn). Już na kilka lat przed tym szczególnym wydarzeniem dr Yoshinori Fujiyoshi (obecnie: profesor wykładający gościnnie na Uniwersytecie w Nagoi i dyrektor firmy CeSPIA Inc.) i jego grupa badawcza po raz pierwszy analizowali strukturę akwaporyn przy użyciu elektronowego mikroskopu pracującego w niskich temperaturach, a skonstruowanego wspólnie przez dr Fujiyoshi i JEOL Ltd. O ile w tamtym roku 2003 opinia publiczna nie zwróciła jeszcze uwagi na ogromne możliwości jakie daje mikroskopia elektronowa w temperaturach krio to obecnie, po latach i wraz z tegoroczną nagrodą mikroskopia Cryo-EM jako taka znalazła się na pierwszym planie i świętuje wyróżnienie razem z grupą trzech profesorów.  Dla firmy JEOL Ltd., która od ponad 30 lat angażuje się w rozwój elektronowych mikroskopów krio,  tegoroczna nagroda Nobla to szczególna i ekscytująca wiadomość.

Wiadomo, że chłodzenie próbek i badanie w możliwie najniższych temperaturach podczas naświetlania wiązką elektronową pozwala utrzymać i odwzorować rzeczywiste zachowanie atomów    i strukturę molekuł. Dzięki dokonanemu ogromnemu postępowi w konstruowaniu czułych i szybkich kamer do rejestracji obrazu elektronomikroskopowego próbek chłodzonych do temperatury ciekłego azotu, mikroskopy Cryo-EM umożliwiają obecnie akwizycję wysokiej jakości obrazów i zbieranie niezwykle ważnych informacji , niedostępnych innymi metodami.

W czasach kiedy mikroskopia Cryo-EM stawiała pierwsze kroki  dr Henderson, a także dr Fujiyoshi stawali przed wieloma wyzwaniami, a głównym celem było przeprowadzenie strukturalnej analizy dwuwymiarowych kryształów białkowych. W ostatnich latach światło dzienne ujrzały przełomowe prace dr Franka w dziedzinie przestrzennej analizy pojedynczych cząstek (SPA).

W ostatnim czasie - w oparciu o nasze ponad 30 letnie doświadczenie w dziedzinie Cryo-EM                   i niezaprzeczalny sukces naszych flagowych mikroskopów elektronowych serii ARM - firma JEOL wprowadziła na rynek dwa mikroskopy serii Cyro ARM - najbardziej zaawansowane i nowoczesne konstrukcje transmisyjnych mikroskopów elektronowych dedykowane do badań kriogenicznych. W tym miejscu chcemy szczególnie podziękować  dr Keiichi Namba (profesorowi na Uniwersytecie w Osace), który współpracował z firmą JEOL w konstruowaniu mikroskopów serii Cryo ARM.

W dniu 17 kwietnia 2017 r. firma JEOL Ltd. założyła wspólnie z dr. Fujiyoshi firmę CeSPIA Inc. "CeSPIA" zajmuje się analizą kontraktów dotyczących analizy strukturalnej w zakresie opracowywania leków, prowadzi konsultacje w zakresie badań i rozwoju oraz badania biologiczne.

Polecane linki:
Release of the New Field Emission Cryo-Electron Microscope JEM-Z200FSC (2017/04/26)
Release of the New Field Emission Cryo-Electron Microscope JEM-Z300FSC (2017/06/26)